top of page

SKOBCEVKE

Skobčevke

Skobčevke so ptice ki zivijo v avstralskih savan. V Evropo je bila pripeljana v 19 stoletju, ter se hitro razsirila kot nasa sostanovalka. Vse vec je bilo zanimanja o domaci vzgoji skobcev, zadnja desetletja pa nekateri vzgojitelji posvecajo vec na mutacijah. Danes je skobcevka v svojem naravnem okolju zascitena. Zaradi dokaj enostavne vzgoje se danes velja za eno izmed najbolj priljubljenih papig. Zivljenska doba skobcevke v jetnistvu je v povprecju 5-7 let, ob vrhunski oskrbi in dobri kondiciji lahko dosezejo starost tudi do 20 let.

SPOL SKOBCEVKE:

Skobčevke se med spoloma razlikujejo najlazje po barvi voscenice, samci po modri in samice po rjavi barvi. Vendar so tukaj lahko tudi odstopanja predvsem pri samickah, ki glede na pocutje in genov voscenica spremeni barvo. Razlogi za to so lahko zelo razlicni in marsikdaj nas to lahko zavede. Papige pa se med seboj zaznavajo tudi po ultraviolicni barvi ki jo mi ne vidimo s prostim ocesom. Ti ultraviolicni pasovi so predvsem zalicnica in pike na lickih s katerimi se papagaji med seboj razlikujejo v spolih.

Skobcevke v divjini.

SOCIALIZACIJA:

Socializacija oziroma vzgoja skobcevke je zelo pomembna, kadar ptico zelimo nauciti vec. Danes je v modi nacin rocno hranjenjenih ptic. S tem postopkom izboljsamo rezultat in predvsem pridobimo na hitrosti ucenja. Ce se vrnemo na naravno vzgojene skobcevke je pomembno, da so vsi koraki strpni, pocasni in izbrani pravi trenutek. Ko imamo skobcevko v kletki se le tej priblizamo mirno in nenehnim komuniciranjem. S skobcevko se moramo pogovarjati in s pocasnimi gibi priblizati. Poizkusimo doseci, da nam papiga stopi na prst. Ce nam to ne uspe v prvem pizkusu ali drugem, nam bo z vztrajnostjo pri 5,6, ali celo 15 poizkusu. Potrebna je potrpezljivost in ko nam to uspe prvic bo vsaki poizkus hitrejsi. Pomembno je, da ta prvi trening nadgrajujemo veckrat dnevno in z rokovanjem samo v kletki. Kajti skobcevka mora prvo osvojiti svoj bivalnik in nam zaupati. Ko nam zaupa jo lahko damo iz kletke, seveda na prstu.

Pomembno je da se z njo ves cas pogovarjamo. Prvi treningi so bolj uspesni ce nas pri tem ne motijo tretji dejavniki v prostoru.  Ko papigo prvic spustimo v prostoru je priporocljivo, da to storimo v vecernem casu, ko je zunaj tema in prostor razsvetlimo z lucmi. S tem se bomo izognili morebitnim zaletavanjem v steklo, ce nam papiga zeli pobegniti na svetlo. Po nakjkratnem uspesnem spuscanju to ponovimo in nadaljujemo tudi podnevi.

Govor skobcevke

GNEZDENJE:

Skobcevke, ki domujejo v nasi druzbi ne slovijo po uspehu za parjenje, ker jim to ne predstavlja prave druzbe. Ce samicki uspe znesti jajcke, ni nujno, da se bo iz njih izvalil mladicek. Skobcevke z vecletno naso tesno druzbo ne sprejmejo samcka ali samicko kot partnerja ker smo to posatli mi pred njim in ga izberejo le kot prijatelja in druzbo. Zato v vecini primerov pride, da so jajcka neoplojena ali pa, ce je oploditev uspesna kasneje pri osbrbi valitve ali nerednega hranjenja mladickov zaradi nase pozornosti ni pozitivna. 

UCENJE GOVORA:
Skobcevke spadajo v skupino cebljavih papig. Njihov govor je specificen in razumljiv. Naucijo se govoriti vec besed celo tvoriti vec stavkov. Do govora so bolj dovzetni samcki, kar ne pomeni da samicke ne govorijo. Koliko bo papagaj zgovoren je odvisno od vec dejavnikov, ne samo od lastnika oziroma trenerja. Tukaj igra vecjo vlogo nadarjenost skobcevke ze iz gnezda oziroma od vzgojitelja, ce jo je hranil rocno. Skrbno moramo izbrati cas treniranja, saj je pomembno, da nas je skobcevka pripravljena poslusati. Predvsem je to proti veceru.

Prve besede naj bodo kratke in enostavne. Ce je papiga pripravljena ucenja nam bo to nakazala z zanimanjem in nas poslusala. Trening naj traja vsaj eno uro na dan. Rezultati nasih rocno vzgojenih mladickov so razlicni v vecini papige spregovorijo pri starosti 3 mesecev, nekatere pri 5,6 mesecih. Predvsem moram biti vztrajni in nekega dne nam bo skobcevka spregovorila. Ko nam spregovori prvo besedo verjetno razumljivo bolj njej, moramo nas trening se obogateti z dodajanjem novih besed, celo stavkov. Ko nam bo skobcevka pricela vracati besede pomeni, da smo 100% uspeli in bo sledilo vse nadaljne precej enostavnejse, saj se skobcevka pricne uciti sama. Ze samo nasa komunikacija jo tako zanima, da kmalu ponovi kaksno besedo katere jo niti nismo ucili. Besedni zaklad nima meja. Lahko nam bo spregovorila nekaj dest ali celo sto besed.

Mladicki v gnezdu pri starosti 3-4 tednov.

RAZMONOZEVANJE:

Skobcevke se v naravi parijo 2x letno. Samicka znese v povprecju 4-6 jajc na katerih sedi od 18-20 dni. Ves ta cas samicka ne zapusca gnezda saj za hranjenje skrbi samcek. Samicke so v tem casu lahko nekoliko agresivne, saj se borijo za uspeh mladickov. Samo valjenje in izvalitev mladicka je z dnevnimi zamiki, ker tudi skobcevka ni znesla vseh jajc istocasno. Mladicki v gnezdih odrascajo nekje 5 tednov nakar gnezdo zapustijo in jih kakšen teden zatem skrbno hrani in trenira samcek. Samicka pa v vecini primerih že sedi na novih jajčkih. Spolno so skobcevke zrele lahko ze pri starosti 8 mesecev. Kadar skobcevke gojimi v jetnistvu, moramo biti pozorni, da je parčku nujena vsa potrebna hrana in minerali. Samica ob produciranju jajc izgublja kalcij in druge pomembne snovi katere moramo obvezno dodajati k ze tako vrhunski hrani, ki jo nudimo. Pomembno je, da v jetnistvu ne preobremenimo parcek z vec kot 2x letnim parjenjem, saj bi s tem na dolgi rok delovali precej neodgovorno in posledice so lahko tragicne. V primeru ročno hranjenih mladičkov lahko dopustimo gnezdenje do 3x v letu, ker z nasim hranjenjem razbremenimo parček.

ROCNO HRANJENJE:

Ročno hranjenje skobčevk je nekoliko bolj težavno, kot če hranimo večje papige. Težava je predvsem v praksi, kako nahraniti mladička s tako majhnim kljunčkom. Druga težava pa je, da skobčevke dostikrat zavrnejo metodo ročnega hranjenja in če nismo 100% uspešni se nam to lahko konča tragično. V večini vračila mladicka v nekaj dnevih v gnezdo nazaj staršem ni mogoč, ker ga ne bojo sprejeli. Vse to kar prebirate v teh vrsticah je pomembno predvsem za gojitelje, ki si želijo ročno hraniti skobčevke. Če ste prperičani v uspeh potrebujete inkubator, ki naj bo natančen do 1 stopinje zagotovljeno vlažnost in seveda hrano, točno namenjeno vrsti. Če mladicka hranite od 15 dne dalje potrebujete eno vrsto hrane, v primeru hranjenja prej pa je obvezna hrana, ki se daje v štartni poziciji. Od starosti mladicka je tudi odvisno kako pogosto ga hranimo. Pri 15 dnevih je hranjenje potrebno nekje na 2-3 ure tako podnevi kot ponoci z eno daljšo nočno pavzo. Mladicek bo nekje pri 5-6 tednih pripravljen na spoznavanje nove trde hrane v obliki semenjk, briketk, blitve, banane, ...

Ko smo prepričani da mladicek tretji dan je samostojno je primeren za oddajo.

 

V kolikor potrebujete nasvet ali hrano vkljucno z pripomocki za ročno hranjenje nas lahko kontaktirate preko emaila ali gsma.

Mladiček primeren za začetek ročnega hranjenja 2. faze!

O rezervaciji ročno hranjenih ali naravno vzgojenih skobčevk nas kontaktirajte direktno na gsm 040.883.883.

BB-11
BB-wallpaper
BB-12
BB-13
BB-14
BB-16
BB-18
BB-20
BB-wallpaper
BB-09
BB-08
Budgie002
BB-07
BB-06
BB-05
BB-04
BB-03
BB-02
BB-01
BB-11
Budgies004
Budgies005
Budgies007
PayPal ButtonPayPal Button
bottom of page